DIY | JAK ZROBIĆ SIEDZISKO/HAMAK ?

Muszę się Wam przyznać, że długie i ciemne wieczory nie należą do moich ulubionych i już przebieram nóżkami na myśl o letnich ciepłych wieczorach. Jednak wiem, że marudzenie nic tutaj nie zdziała, a tylko od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy dany nam czas. Jesienno-zimowe wieczory to idealny moment na rozwijanie własnych pasji, odpoczynek czy lepsze zadbanie zarówno o swoje ciało, jak i samopoczucie. Pełna motywacji do działania, pomału przygotowuje miejsce, w którym spędzę większość zimowych wieczorów, tworząc kolejne wpisy.

Przygotowałam dla Was dziś prostą instrukcję, jak wykonać siedzisko, które możemy wykorzystać zarówno we wnętrzach, a gdy znów zawita do nas wiosna świetnie sprawdzi się także w ogrodzie.


DO ZROBIENIA SIEDZISKA POTRZEBUJEMY :

  • Wytrzymałą tkaninę (moja pochodzi z hurtowni BEROTEX, znajdziecie ją tutaj)
  • Oczek kaletnicze i przyrząd do ich nabijania
  • Sznurek (np. taki)
  • Maszynę do szycia
  • Wyrzynarkę lub ręczną piłkę do drewna
  • Drewniany kij od miotły
  • Dwa drewniane oczka do karnisza
  • Kulkę silikonową lub inne wypełnienie
  • Karabinek do wieszania
  • Nożyczki, ołówek, linijkę, nici i igłę.

INSTRUKCJA KROK PO KROKU

Przygotowanie hamaku/siedziska zaczynamy od naniesienia na materiał odpowiednich wymiarów. Z tkaniny wycinamy kawałek o kształcie trapezu. Dolna podstawa ma długość 120 cm, a górna 75 cm. Wysokość trapezu wynosi natomiast 115 cm. Zobacz szablon poniżej.

Następnie z każdej strony zawijamy ok. 3 cm tkaniny do środka i przeszywamy krawędzie.

Kolejnym krokiem jest przymocowanie oczek kaletniczych. Oczka kaletnicze mocujemy do boków trapezu. Umieściłam 11 oczek co ok. 10 cm. Dokładnie, jak połączyć oczka za pomocą specjalnego przyrządu, opisałam podczas tworzenia torebki, więcej szczegółów znajdziesz TUTAJ.

Teraz ze sznurka ucinamy 12 równych kawałków o długości ok. 2 m, a następnie każdy kawałek składamy na pół i przewlekamy przez drewniane kółka. Na każdym kółku powinno być po 6 sznurków.

Drewniany kij od miotły skracamy, aby miał ok. 85 cm i umieszczamy na nim drewniane kółka. Po obu stronach kija przywiązujemy sznurek, na którym następnie zawieszamy karabinek. Przewlekanie sznurków przez oczka najlepiej wykonywać w pozycji pionowej, dlatego kij z drewnianymi kółkami umieściłam w miejscu, w którym hamak ma wisieć i dzięki temu od razu mogłam regulować wysokość i pochylenie hamaku.

Zaczynamy od góry. Pierwszy sznurek przewlekamy przez pierwsze oczko przy górnej podstawie trapezu i związujemy supełek. Nadmiar sznurka obetniemy nożyczkami na końcu po całkowitym wyregulowaniu hamaku.

Każdy kolejny sznurek powinien być coraz dłuższy. Długość sznurków musimy wyregulować tak, aby hamak nabrał kształt półksiężyca.

Po ostatnich poprawkach ucinamy nadmiar sznurka, a końce delikatnie opalamy zapalniczką lub zapałkami, aby się nie rozchodziły. Sznurek, który pozostał obwijamy wszystkie sznurki razem.

Z tej samej tkaniny udało mi się jeszcze, uszyć dwie poduszki o wymiarach 45×45 cm, które wypełniłam kulką silikonową i umieściłam na siedzisku. Poduszki świetnie dopełniają całość.

Siedzisko stworzyłam z myślą o umieszczeniu go w sypialni, ale za oknem mamy piękną złotą jesień, dlatego jeszcze na chwilę rozgościłam się z nim w ogrodzie.

Ściskam! 


Zainspirowałam Cię do stworzenia własnego DIY ? Pochwal się swoim dziełem i prześlij mi zdjęcie. Możecie wysłać je na adres dekorujchwile@wp.pl lub dodać zdjęcie na IG oznaczając mnie jako @dekorujchwile lub dodając #dekorujchwile. Już niedługo wybiorę kilka z waszych prac i nagrodzę  gadżetami do tworzenia kolejnych DIY.

Close