Dzisiejszym wpisem chciałabym rozpocząć serię nowych projektów skierowanych do najmłodszych i ich rodziców. Jednak jestem przekonana, że elementy z dzisiejszego DIY można wykorzystać na różne sposoby.

Ostatnio na moim profilu na Instagramie pokazywałam, jak wykonać zimowe czapki dla lalek w 5 min. Bardzo wam się ten pomysł z podobał i prosiliście o więcej takich szybkich inspiracji, dlatego postanowiłam rozszerzyć tematykę bloga również o DIY dla najmłodszych. Na blogu będą pojawiać się instrukcję bardziej rozszerzone, a na IG możecie znaleźć masę ciekawych inspiracji. Wszystkie pomysły zapisują w wyróżnionych relacjach, dlatego zawsze możecie do nich powracać.

Tym razem pokażę Wam, jak wykonać wiszącą dekoracje do dziecięcego pokoju lub kąciku. Własnoręcznie zrobiona dekoracja to świetny pomysł na prezent. To również cudowny czas spędzony z dzieckiem, które za chwilę stanie się starszym bratem lub siostrą. Warto zaangażować ich do przygotowań do przyjścia nowego członka rodziny. Filcowe maskotki mogą także służyć do zabawy na co dzień.

LISTA POTRZEBNYCH MATERIAŁÓW :

  • filc w dowolnych kolorach (ja wybrałam : dwa odcienie szarości, biały, czarny, niebieski, błękitny i żółty),
  • kulka silikonowa,
  • nożyczki, igła, nici, ołówek,
  • pistolet z klejem na gorąco,
  • drewniana obręcz,
  • biała włóczka,

JAK WYKONAĆ WISZĄCĄ DEKORACJĘ ?

Na samym początku warto pobrać gotowy szablon, który dla Was przygotowałam. Znajdują się na nim kształty większości elementów niezbędnych do wykonania zwierzaków i nie tylko.

[POBIERZ SZABLONY]

Po wydrukowaniu oraz wycięciu szablonów przykładamy je do filcu i odrysowujemy kształty za pomocą ołówka lub jasnego mazaka. Można również wykorzystać do tego kredę lub mydełko krawieckie.

Następnie wycinamy elementy potrzebne do stworzenia zwierzątek. Pamiętaj o tym, aby głowę, tułów (największe elementy), łapki oraz ogon wyciąć podwójnie.

Przechodzimy do szycia. Wszystkie elementy zszywałam ręcznie, ale jeśli macie wprawę oczywiście możecie użyć do tego maszyny do szycia. Na początek zaczynamy od głowy oraz tułowia. Najlepiej przed szyciem wybrać miejsca na uszy i złączyć sobie oba elementy klamerkami. Białe elementy zszywałam na początku tylko z jedną częścią. Po zabezpieczeniu wszystkich części przed przemieszczaniem możemy zszywać dookoła oba szare elementy. Pamiętaj jednak o pozostawieniu otworu, aby móc wypełnić elementy. Do wypełnienia używamy kulkę silikonową lub inny wypełniacz i zszywamy do końca.

W ten sam sposób zszywamy wszystkie pozostałe elementy takie jak łapki, nóżki, czy ogon. Kolejnym krokiem jest połączenie elementów w jedną całość, doszywając ręcznie poszczególne elementy.

Małe elementy takie jak nosek, opaskę z piórami czy paski na ogonku szopa pracza przykleiłam za pomocą kleju na gorąco.

Oprócz zwierzaków możemy stworzyć również inne elementy np. namiot oraz chmurki. Do przygotowania namiotu potrzebujemy trzy trójkąty z filcu o tej samej wielkości. Dwa z nich są szare, a jeden błękitny. Jeden z szarych trójkątów zszywam z błękitnym, a następnie doszywam pozostały trójkąt, pozostawiając dolną część niezszytą. Rozcinamy na środku pozostawiony trójkąt, a jego krawędzie wywijamy na zewnątrz i przyklejamy klejem na gorąco. Dodatkowo dołożyłam kolorowe zygzaki na czubku namiotu.

Chmurki natomiast wycinamy podwójnie według szablonu i zszywamy, pamiętając o ich wypełnieniu.

Po złożeniu wszystkich elementów możemy przejść do stworzenia konstrukcji. Wykorzystałam do tego drewnianą obręcz oraz biały sznurek. Dwa kawałki sznurka po około 2 m, składamy na pół i łączymy ze sobą, tworząc pętelkę. Następnie przywiązujemy trzy z czterech kawałków do drewnianej obręczy. Pamiętaj, aby przywiązane kawałki miały taką samą długość od góry.

Teraz nawlekamy sznurek na igłę z dużym oczkiem i przeciągamy igłę ze sznurkiem przez wcześniej przygotowane elementy. Najpierw przymocowałam chmurki, a następnie zwierzątka. Po ustawieniu elementów na odpowiedniej wysokości zrobiłam supełek, aby nie przesuwały się one w dół.

Na całej długości powiesiłam jeszcze girlandę, która powstała z kolorowych rombów, wyciętych z filcu i złożonych na pół.

Ilość elementów na dekoracji zależy tylko od Was. Możecie dodać swoje ulubione zwierzątka, modyfikować kolory filców oraz rodzaj dodatków.

Jeśli chodzi o przymocowanie dekoracji, to wszystko zależy od miejsca, w którym chcemy ją umieścić. Możemy przywiesić ją do baldachimu nad łóżeczkiem lub dokupić specjalny drewniany uchwyt do karuzeli nad łóżeczko. Dekorację możemy powiesić również w zupełnie innym miejscu.

Koniecznie napiszcie w komentarzu, czy chcielibyście więcej pomysłów na własnoręcznie wykonane rzeczy dla dzieci i z dziećmi. Może macie propozycję na kolejną wiszącą dekoracje ? Chętnie przygotuje dla Was podobne dekoracje, ale z innym motywem przewodnim.

Ściskam!