Foamiran to ciekawy materiał, z którego można wyczarować kwiaty w dowolnym kształcie. Jest znacznie trwalszy niż papier, dzięki czemu idealnie sprawdza się w kreatywnych projektach.

Kwiaty wykonane z foamiranu możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Pięknie wyglądają na kartkach okolicznościowych, ale również wyjątkowo komponują się w dodatkach takich jak opaski czy wianki np. na sesjach zdjęciowych.

kwiaty z foamiranu

Czego będziemy potrzebowali do stworzenia opaski ?

Lista potrzebnych produktów: 

  • arkusze pianki kreatywnej – foamiran
  • nożyczki
  • szablon kwiatów
  • ołówek
  • pistolet i klej na gorąco 
  • tasiemka, wstążka lub koronka 
  • ozdobne pręciki 
  • prostownica, lokówka lub żelazko

Jak wykonać kwiaty z foamiranu ?

Przed rozpoczęciem pracy nad kwiatami możesz pobrać szablon na płatki kwiatów lub narysować go własnoręcznie. Ja podczas tworzenia kwiatów korzystałam z tego szablonu [pobierz szablon]. 

Drukujemy szablon na kartce A4, a następnie wycinamy elementy i odrysowujemy delikatnie ołówkiem na arkuszu foamiranu. Do stworzenia jednego kwiatka potrzebujemy ok. 4-5 elementów. Przy dokładnym wycinaniu płatków, dobrze sprawdzą się precyzyjne nożyczki. Jednak jeśli takich nie posiadasz, użyj zwykłych biurowych, które również sobie poradzą.

Kolejnym krokiem jest doprowadzenie do zmieniania kształtu foarminu. Możemy do tego wykorzystać żelazko, lokówkę lub prostownicę. Wszystko zależy od tego, co mamy w danym momencie pod ręką. Nagrzewamy wybrane przez nas urządzenie do ok. 180 stopni.

Ostrożnie przykładamy wycięte elementy do nagrzanego urządzenia i przytrzymujemy na środku przez około 3 sekundy. 

Dzięki wysokiej temperaturze foamiran zacznie się kurczyć i płatki kwiatów nabiorą odpowiedniego kształtu.  Powtarzamy tę czynność ze wszystkimi elementami.

Listki również możemy delikatnie przyłożyć do nagrzanego urządzenia, aby nabrały bardziej realistycznych kształtów, ale w ich przypadku najlepiej przytrzymać listek z boku i przyłożyć do urządzenia tylko jego połowę. Dzięki temu listek będzie delikatnie wygięty.

Następnie kilka ozdobnych pręcików łączymy ze sobą i składamy na pół i dodatkowo usztywniamy klejem na gorąco. Następnie całość przyklejamy na środku jednego z elementów.

Przechodzimy do łączenia płatków. Zasada w przyklejaniu kolejnych płatków jest prosta. Przyklejamy co drugi płatek do siebie. Po złączeniu wszystkich płatków z jednego elementu, przyklejamy kolejny element z płatkami i powtarzamy czynność z łączeniem płatków tak, aby układały się naprzemiennie.

Jak wykonać różyczki ?

W trakcie tworzenia opaski pomyślałam, że dodam jeszcze inne kwiatuszki. Do stworzenia różyczek nie potrzebujemy żadnych szablonów.

Z foarminu wycinamy koło, a następnie tworzymy dookoła pasek o szerokości ok. 2 cm.

Następnie dookoła wycinamy półokrągłe płatki podobnej wielkości. Nie muszą być identyczne. W realistycznych kwiatach też ciężko o idealnie równe płatki.

Kolejnym krokiem jest zwinięcie całości, zaczynając od zewnątrz, kończąc na środku. Na początku możemy podkleić kawałek klejem, ale później wystarczy tylko zwijać element. Dzięki temu płatki same się uformują.

Na końcu całość przyklejamy do pozostawionego koła na środku. Możemy również dodać kilka pręcików.

Po wykonaniu wszystkich kwiatów i listków możemy przejść do połączenia wszystkich elementów w jedną całość. Najpierw ustawiłam wszystkie element w wybranej kompozycji, a następnie za pomocą kleju na gorąco przymocowałam je do siebie oraz do wcześniej przygotowanego prostokąta z filcu.

Na koniec całość przyklejamy do ozdobnej tasiemki lub wstążki.

Czy ta instrukcja była dla Ciebie pomocna? Masz pomysł, jak możesz wykorzystać kwiaty z foamiranu? Osobiście korzystam z nich przy zdobieniu moich kartek okolicznościowych.

Jednak dzięki swojej trwałości pięknie komponują się również na wiankach i opaskach. Można ozdobić nimi również ramki na zdjęcia i inne dodatki. Jak widzicie zastosowań, jest naprawdę sporo. Mam nadzieję, że dzięki moim wskazówką spróbujecie, stworzyć własne ozdoby z kwiatami. Koniecznie podzielcie się efektem końcowym w komentarzu.

Uściski!