Plan na kratkę nad biurko był w mojej głowie od samego początku, kiedy rok temu zaczynałam remont sypialni. Zawsze chciałam mieć swoje małe centrum dowodzenia światem. Kratka jako organizer musiała jednak  poczekać, ponieważ ciągle szukałam odpowiedniego miejsca w sypialni na moje mini biuro. Po przetestowaniu kilku opcji w końcu udało mi się wybrać wariant, który jest najlepszy.

Nadszedł więc czas na kratkę. Jednak przez ten rok trochę się zmieniło. Kratki stały się bardzo popularne i coraz więcej sklepów decyduje się na umieszczenie ich w swoim asortymencie. Cena też znacznie poszybowały w górę. A kto mnie zna, ten dobrze wie, że przed zakupem drogiego dodatku do domu, zawsze szukam alternatywnych rozwiązań. Tak też było tym razem.

Udało mi się stworzyć kratkę o idealnych wymiarach naprawdę za grosze.


Do stworzenia organizera potrzebujemy :

  • listewki,
  • małą, ręczną piłę do drewna lub nożyczki,
  • klej do drewna,
  • taśmę klejącą lub klamerki,
  • haczyki do powieszenia kraty, 

Jeśli marzy Ci się kratka w kolorze, potrzebna będzie również farba akrylowa lub w sprayu. 


Jak wykonać organizer-kratkę nad biurko ? 

KROK 1

Najlepiej rozpocząć od rozrysowania jak wstępnie chcemy, aby nasz organizer w formie kratki wyglądał. Warto zastanowić się nad jej wymiarami. Kiedy tworzymy kratkę od podstaw, możemy wybrać czy wolimy, aby miała kształt prostokąta czy może kwadratu. Ja zdecydowałam się na kratkę o wymiarach 55 × 45 cm.

KROK 2

Każdą listewkę należy przyciąć do odpowiedniej długości. Osobiście listewki zamówiłam na stronie dedykowanej osobą, które tworzą drewniane modele. Wybrałam więc listewki o długości 100 cm, aby móc podzielić je na mniejsze części o wybranych długościach. Moja kratka składa się z 6 listewek o długości 55 cm i 6 listewek o długości 45 cm.

Listewki najlepiej przycinać za pomocą piłki do drewna. Jednak myślę, że ostre nożyczki lub nóż także powinny dać sobie radę.

KROK 3

Listewki dzielimy na pięć równych części i zaznaczamy ołówkiem równe odległości, dzięki temu dużo łatwiej uzyskamy równe kratki.

KROK 4

Teraz przyklejamy do siebie listewki tak, aby powstał prostokąt. Do łączenia listewek użyłam kleju do drewna, który moim zdaniem jest mocniejszy niż klej na gorąco, ale wolniej zasycha, dlatego warto spiąć z klejone elementy np. klamerką.

KROK 5

Następnie przyklejamy kolejne listewki pionowo do górnej i dolnej listewki w miejscach zaznaczonych wcześniej ołówkiem. Tak samo postępujemy z listewkami poziomo.

KROK 6

Gdy klej przeschnie, łączymy listewki we wszystkich zaznaczonych miejscach, tak aby powstała kratka.

Na koniec kratkę możemy pomalować na dowolny kolor, ja jednak zdecydowałam się na pozostawienie jej w naturalnym kolorze. Choć pewnie za jakiś czas zdecyduję się nadać jej jakiś kolor.

Co powiesić na takiej kratce ?

Możliwości jest mnóstwo! Ja dookoła kratki powiesiłam światełka, które wieczorem tworzą niesamowity klimat. Na kratce umieściłam kilka karteczek z miłymi wiadomościami. W przyszłości na pewno pojawią się tutaj również listy rzeczy do zrobienia danego dnia, które bardzo ułatwiają mi pracę w ciągu dnia. 

Jestem bardzo ciekawa, jak wygląda Twoje domowe biuro. Jeśli masz ochotę, pokaż mi je w komentarzu lub oznacz mnie na zdjęciu na IG, dodając @dekorujchwile lub #dekorujchwile. Uwielbiam przeglądać zdjęcia moich czytelników. 

Ściskam!