Dzisiaj przychodzę do Was z nowym tutorialem. Czy wiecie, że aby wykonać opaskę pin-up dla siebie lub swojej pociechy potrzebujecie zaledwie 20 minut wolnego czasu i minimalne zdolności manualne.

Do wykonania opaski potrzebujemy :

 • materiał (najlepiej, aby był to materiał rozciągliwy, elastyczny – polecam dzianiny)
 • nożyczki
 • mydełko krawiecki lub marker zmywalny
 • nici, igła, szpilki, linijka lub metr krawiecki
 • maszyna do szycia (niekoniecznie)

Ile materiału potrzebujemy ?

Musimy zmierzyć obwód naszej głowy i dodać około 20 cm, aby można było zawiązać opaskę. Obwód głowy + ok. 20 cm to długość materiału, jaką potrzebujemy. Jeżeli chodzi o szerokość to sprawa indywidualna. Moja opaska nie jest zbytnio szeroka (7 cm). Szerokość materiału powinna wynosić 2x szerokość opaski + około 5 cm zapasu.

Opaska Pin-up krok po kroku
 1. Po wybraniu odpowiedniego materiału składamy go na pół i za pomocą mydełka lub markera rysujemy kształt opaski (patrz rysunek po niżej). Wzór wykonujemy na lewej stronie.
 2. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie materiału za pomocą szpilek, dzięki czemu materiał nie będzie się przemieszczał podczas szycia.
 3. Teraz możemy przejść do szycia. Jeśli nie posiadamy maszyny do szycia lub nie potrafimy jej obsługiwać, możemy zrobić to ręcznie. Choć zachęcam Was do pracy na maszynie. Jest to zdecydowanie szybszy sposób i wcale nie takie trudne.
 4. Podczas szycia pamiętaj o pozostawieniu fragmentu około 5 cm, aby móc później wywrócić materiał na drugą stronę.
 5. Następnie odcinamy nadmiar materiału. Staraj się, aby nie wycinać zbyt blisko przeszycia (około pół centymetra).
 6. Przewracamy opaskę na drugą stronę i zszywamy pozostawiony wcześniej fragment.
 7. Na koniec prasujemy opaskę i możemy ją zawiązać.
Jak zawiązać opaskę ?

opaska pin-upopaska pin-up

Jestem bardzo ciekawa Waszych prac. Będzie mi również bardzo miło, jeśli oznaczysz @dekorujchwile na IG lub wyślesz mi zdjęcie twojego dzieła na FB.

Ostatnio dużo zmian zadziało się na blogu i ciągle go udoskonalam, ale staram się nie zapominać o nowych wpisach. Możesz dołączyć do fanów na FB lub followersów na Instagramie, aby być na bieżąco z moimi nowymi pomysłami.

Edyta