Mroźna zima w końcu do nas zawitała. Za oknem prószy śniegiem, dzieciaki mogą szaleć i cieszyć się prawdziwą zimą. Zima bez wątpienia piękniej wygląda z dużą dawką śniegu, niestety nie wszyscy są zadowoleni z minusowych temperatur. Zimowa aura nie sprzyja zwierzętom, w tym ptakom. Pomimo zdolności lotu i możliwości szybkiego przemieszczania się, śnieg ogranicza im poszukiwanie jedzenia. W takiej sytuacji są skazane na naszą wrażliwość i pomoc. Niestety ludzie często wracając z pracy do ciepłego domu, zapominają o tych, którzy są skazani na naszą pomoc.

Dziś pokażę Wam jak w szybki sposób przygotować karmnik dla ptaków. Projekt karmnika jest na tyle prosty, że każdy sobie z nim poradzi i będzie to idealny pomysł na spędzenie czasu z dziećmi, przy okazji pomagając zwierzakom.

Materiały :

• Drewniane patyczki do lodów,
• Klej na gorąco,
• Sznurek,
• Ziarna zbóż (np. pszenica, owies, nasiona roślin oleistych), orzechy, słonecznik, pestki dyni, suszone owoce, płatki owsiane.

Jak wykonać karmnik w 5 krokach :

KROK 1
Z dziesięciu prostych patyczków tworzymy podstawę karmnika. Patyczki przyklejamy do siebie za pomocą kleju na gorąco lub innego kleju.
Pamiętaj! Możesz użyć innego kleju, ale musi być on mocny i odporny na wilgoć.
 karmnik-z-patyczkow
 
KROK 2
Kolejnym etapem jest tworzenie ścian karmnika. Wykorzystałam do tego 24 prostych patyczków.
 karmnik-dla-ptaszkow
 
KROK 3
Na górze dodałam szersze patyczki, aby ptaki mogły w stabilniejszy sposób lądować i łatwiej im było jeść smakołyki.
 
zrob-karmnik-dla-ptakow
 
KROK 4
Pozostaje przymocować sznurek. Ucięłam cztery odcinki sznurka o takiej samej długości (około 20 cm). Jeden z końców każdego przywiązałam do kolejnych ścian, a następnie wszystkie przywiązałam razem po drugiej stronie. Dzięki temu karmnik będzie stabilniejszy.
 
kamniki-dla-ptakow
 
KROK 5
Ostatnim etapem jest nasypanie do karmnika wszystkich dobroci, jakie mamy dla naszych mniejszych przyjaciół i powieszenie karmnika na zewnątrz.
 
Ważne! Nie zapomnij dosypywać do karmnika regularnie nasiona, ponieważ zwierzęta szybko się przyzwyczajają i będą często nas odwiedzać z nadzieją, że znajdą smakołyki.

karmnik-diy

dokarmianie-ptakow

 Jestem ciekawa czy Wy dokarmiacie zwierzaki ? Pamiętajcie, że każdy dobry uczynek wraca ! Nie musisz robić wielkich, kosztownych rzeczy. Wystarczy jedna mała.
Miłego dnia!