Gdybym miała wybrać ulubioną tradycję związaną ze Świętami Bożego Narodzenia, to zdecydowanie byłoby to tworzenia kalendarza adwentowego. Od dziecka w naszym domu pierwszego grudnia pojawiał się kalendarz z czekoladkami. Jednak od trzech lat tworzymy własną tradycję. Kalendarz adwentowy pomaga nam zaliczyć wszystkie przedświąteczne atrakcje, spędzić czas razem i dobrze się bawić. Dwa lata temu stworzyłam kalendarz adwentowy w formie choinki z papierowych pudełeczek. Efekt końcowy możecie zobaczyć tutaj, a ubiegłoroczną choinkę z patyków znajdziecie tutaj. Słodkości zeszły na dalszy plan. Dalej są w kalendarzu, ale ważniejsze jest zadanie na dany dzień niż sama słodycz.

Dziś przygotowałam dla Was pierwszą wersję kalendarza adwentowego, która będzie towarzyszyć nam w grudniu. Zdradzę Wam jednak, że to nie jedyny pomysł na kalendarz, który w tym roku przygotowałam. Już niebawem zaprezentuje kolejną wersję.


Lista potrzebnych produktów :

  • papier do pieczenia,
  • koszyczek, pudełko lub worek,
  • czarny marker,
  • białe karteczki,
  • światełka,
  • świerkowe gałązki,
  • nożyczki, klej,
  • słodycze.

To zabieramy się do pracy!

Krok 1.

Z papieru do pieczenia wycinamy prostokąty o wymiarach 10x 14 cm . Dla leniuchów dodam, że świetnie sprawdzą się też papierowe torebki śniadaniowe.

Krok 2

Składamy prostokąt tak, aby przeciwległe krawędzie złączyły się na środku. Po złożeniu przyklejamy obie krawędzie do siebie.

Krok 3.

Zaginamy dolną część do środka.

Krok 4

Następnie rozkładamy zagiętą część i tworzymy po bokach trójkąty.

Krok 5

Ponownie zaginamy dolną część do środka. To samo wykonujemy z górną częścią, przyklejając ją do zagiętej wcześniej części.

Krok 6

Woreczek ozdabiamy wedle swojego uznania. Ja dodałam różne wstążki satynowe i koronkowe, klamerki i etykiety z numerkami. Etykiety stworzone przeze mnie możecie pobrać o TUTAJ.

Krok 7

Otwieramy woreczek i wrzucamy do niego słodkości oraz karteczkę z zadaniem na dany dzień.

Krok 8

Zaginamy woreczek od góry i zapinamy klamerką, dodając etykietę z numerem.

Musimy powtórzyć powyższe czynności tak, aby powstały 24 woreczki na każdy dzień grudnia aż do Świąt.

Krok 9

Wszystkie woreczki wrzuciłam do metalowego koszyka (mój pochodzi ze sklepu Kik). Następnie ozdobiłam go gałązkami iglaku. Najlepiej do tego użyć sztucznych gałązek. Ja szybko pożałowałam swojej decyzji i zmieniłam ostatecznie na gałązki z żywotnika. Mam nadzieję, że wytrzymają dłużej. Dodałam bombki i kokardkę ze wstążki.

I to tyle! Mamy gotowy kalendarz adwentowy.


Podsyłam Wam również kilka pomysłów na zadania, które możecie wykonać w trakcie otwierania kolejnych okienek. Pamiętaj, że grudzień to wyjątkowy czas i nie chodzi w nim tylko o sprzątanie czy maraton po sklepach w poszukiwaniu idealnych prezentów. To idealny czas na spędzenie czasu razem z najbliższymi, a drobne zadania potrafią stworzyć niepowtarzalny klimat.


Lista zadań :

> Zachęć swoich najbliższych do napisania listów do Św. Mikołaja i wymieńcie się nimi. To idealny sposób na dowiedzenie się co inni chcieliby dostać na gwiazdkę.

> Stwórzcie śnieżynki na oknie z sztucznego śniegu.

> Wypijcie wspólnie świąteczną herbatę z jabłkiem i cynamonem.

> Zbudujcie karmnik dla ptaków.

> Zróbcie porządki w szafie, pozbądźcie się niepotrzebnych zabawek, ubrań i rzeczy. Poszukajcie w swojej okolicy potrzebujących i oddajcie im rzeczy, które są w dobrym stanie.

> Zróbcie dla siebie prezenty DIY (własnoręcznie).

> Zostańcie pomocnikami Św. Mikołaja i udajcie się ze słodyczami lub małymi upominkami do szpitala lub domu dziecka.

> Poszukajcie przepisu świątecznego i ugotujcie coś razem.

> Wybierzcie się na świąteczny jarmark.

> Przygotujcie mikołajki z przyjaciółmi.

> Upieczcie świąteczne pierniczki lub inne ulubione ciastka.

> Udekorujcie dom na święta.

> Sprawdźcie, czy świąteczna ciężarówka Coca-Coli nie zawita do waszego miasta i wybierzcie się na to wydarzenie.

> Urządźcie wieczór planszówek.

> Wybierzcie się na łyżwy.

> Nauczcie się tekstu jednej, wybranej kolędy lub piosenki świątecznej.

> Zróbcie sobie kino domowe i wybierzcie świąteczny film lub wybierzcie się do kina.

> Wykonajcie własną ozdobę na choinkę (możecie skorzystać z moich pomysłów, które będą pojawiać się przez cały grudzień).

> Udajcie się wieczorem pooglądać światełka na ulicach.

> Zróbcie domek z piernika (jeśli nie macie zdolności kulinarnych, możecie go zakupić w supermarkecie, ale dekorację pozostawicie sobie).

> Ulepcie bałwana (wcale nie potrzebujecie do tego śniegu).

> Powieście jemiołę i przestrzegajcie zwyczaju z nią związanego ?

> Ozdóbcie okno lub balkon świątecznymi dekoracjami i lampkami.

> Wykonajcie łańcuch na choinkę. Może to być łańcuch z papieru lub makaronu. Użycie swojej wyobraźni.

> Kupcie świąteczne ubrania (skarpetki, swetry, piżamy).

> Wykonajcie własnoręczną kartkę świąteczną i wyślijcie ją do przyjaciół, rodziny albo po prostu znajdźcie w Internecie adres dowolnego domu dziecka lub domu spokojnej starości i sprawdźcie komuś radość.

> Zróbcie świąteczne karaoke (zaprosić znajomych).

> Własnoręcznie zapakujcie prezenty.

> Wykonajcie świąteczne zdjęcia (wykorzystajcie mikołajkowe czapki, rogi renifera itp.).

> Wybierzcie się na wieczorny spacer ulicami miasta, aby podziwiać świąteczne dekoracje. Uwiecznij najpiękniejsze na fotografii.

> Ubierzcie choinkę.

> Spędźcie święta bez internetu.

 

Chętnie poznam Wasze sprawdzone pomysły na umilenie sobie dni, czekając na Święta. Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was do stworzenia własnego kalendarza adwentowego w trochę innym wydaniu. W sklepach dostaniecie wiele dodatków, którymi możecie przyozdobić kalendarz i wcale nie musicie posiadać zdolności artystycznych. Do 1 grudnia pozostało jeszcze trochę czasu to, co spróbujesz w tym roku czegoś nowego ? Daj znać w komentarzu, co myślisz o całej idei kalendarza adwentowego.

Ściskam!


Ps. W każdy projekt wkładam bardzo dużo pracy, abyście mogli czerpać jak najwięcej inspiracji i realizować własne DIY. Chciałabym, aby ten wpis trafił do jak największej ilości osób, które lubią wykorzystywać swoją kreatywność w życiu codziennym. Dlatego mam do Ciebie małą prośbę. Jeśli uznasz moje DIY za przydatne i ciekawe – proszę podziel się nim z innymi.

Możesz to zrobić, udostępniając link do wpisu na Fb, oznaczając mnie na swoim INSTASTORY, czy po prostu podsyłając znajomym.