Moim wyzwaniem na nadchodzącą wiosnę jest udekorowanie mieszkania jak największą ilością roślin. Uwielbiam obserwować, jak rosną i rozkwitają, dlatego zaopatrzyłam się w nasiona i cebulki ulubionych okazów i zabrałam się do dzieła. Szybko jednak zorientowałam się, że mój zapas różnego rodzaju doniczek i osłonek jest znikomy. Potrzeba matką wynalazków, dlatego postanowiłam wykonać kilka doniczek własnoręcznie.

DO WYKONANIA BETONOWEJ DONICZKI WYKORZYSTAŁAM :

  • gips szpachlowy
  • tekturę
  • słoik lub plastikowy kubek
  • folie spożywczą
  • wodę
  • łyżkę
  • nożyczki
  • taśmę
  • farby akrylowe do dekoracji

betonowa doniczka

KROK 1

Musimy stworzyć konstrukcję, która będzie odzwierciedlała kształt doniczki.Ja zdecydowałam się na klasyczny, okrągły kształt. Z tektury wycięłam okrągłą podstawę oraz prostokąt. Za pomocą taśmy klejącej połączyłam okrągłą podstawę z prostokątem, dzięki czemu otrzymałam docelowy kształt mojej doniczki.

KROK 2

Po wykonaniu konstrukcji możemy przejść do stworzenia masy gipsowej. Do miski wsypujemy 5-8 łyżek gipsu i stopniowo dodajemy wodę, aby powstała jednolita masa.

Pamiętaj! Masa nie może być zbyt wodnista, ponieważ jej czas wysychania znacznie się dłuższy.

Ilość masy, jaką potrzebujemy, zależy od wielkości naszej doniczki. Masa powinna zapełnić około 1/2 naszej konstrukcji.

KROK 3

Następnie musimy wykonać otwór na naszą roślinkę. Za pierwszym razem wykorzystałam do tego słoik owinięty folią spożywczą i umieściłam go na środku doniczki, wciskając go jak najniżej. Niestety jego wyciągnięcie przysporzyło mi wiele problemów, dlatego polecam wykorzystać do tego plastikowy kubek, który z łatwością można rozciąć.

KROK 4

Wyrównujemy górę doniczki i pozostawiamy ją do wyschnięcia.

malowanie doniczki
KROK 5

Doniczka po 24 godzinach jest już gotowa do dalszej pracy, po tym czasie usunęłam tekturę i słoik (plastikowy kubek sprawdzi się lepiej), a następnie wyrównałam górny brzeg doniczki za pomocą papieru ściernego i dodałam kolorowe akcenty.

doniczka

Oczywiście zdecydowałam się na posadzenie w niej sukulentów. Mimo że kocham kwiaty, nie mam do nich ręki”. Przez moje mieszkanie przetoczyły się tabuny kwiatów. Niestety często zapominam, że rośliną nie wystarcza słońce i powietrze do przeżycia.

A jakie są Wasze ulubione rośliny doniczkowe ?

Jeśli podobają Ci się moje pomysły na własnoręczne dekoracje – będzie mi bardzo miło, jeżeli polubisz mój fanpage na FB. Dzięki temu nigdy nie przegapisz nowych wpisów i ciekawostek za kulis.