Moja przygoda z maszyną trwa w najlepsze i z każdą kolejną uszytą poszewką, opaską czy sukienką dla lalki  jest coraz większa. Jednak to szycie maskotek sprawia mi największą przyjemność. Może dlatego, że mimo swojej niedoskonałości, sprawiają wiele radości nowym właścicielom. Na blogu możecie znaleźć już instrukcję, jak stworzyć królika [ZOBACZ]. Dziś jednak chciałabym Was zachęcić do włączenia się w akcję, o której pisałam TUTAJ

LISTA POTRZEBNYCH MATERIAŁÓW :

  • Tkanina w wybranym kolorze
  • Igła i nitka
  • Wydrukowany wykrój
  • Ołówek, mydełko krawieckie lub kreda
  • Guziki
  • Kulka silikonowa
  • Czarna mulina

Instrukcja krok po kroku 

Na początku drukujemy szablon dostępny TUTAJ. Wykrój przedstawia maskotkę, która ostatecznie będzie miała ok. 50 cm.

Zaczynamy od uszycia tułowia i nóg. Materiał składamy na pół tak, aby lewa strona tkaniny była na zewnątrz. Odrysowujemy wzór na tkaninie. Przed zszyciem zabezpieczamy materiał szpilkami, aby się nie przesuwał. Wycinam wzór na tkaninie, zostawiając ok. 5 cm zapasu. Po zszyciu tułowia i nóg przycinamy brzegi, pozostawiając ok. 0,5 cm. Pamiętaj o pozostawieniu u góry miejsca na wypełnienie środka. 

Tak samo wykonujemy łapki. 

Zarówno tułów, jak i łapki wypełniamy kulką silikonową. Po wypełnieniu wnętrza, łapki zszywamy. Natomiast otwór w tułowiu fastrygujemy i mocno ściągamy nitkę. Na koniec zawiązujemy supełek. 

Przechodzimy do uszycia głowy z trąbą. Składamy materiał na pół, tak samo, jak w poprzednich przypadkach i odrysowujemy wzór głowy. Zabezpieczamy szpilkami materiał i wycinamy, pozostawiając 5 cm zapasu. Zszywamy przednią część głowy, zaczynając w miejscu zaznaczonym na szablonie. 

Z materiału wycinamy drugi element głowy i zszywamy go z resztą – rozpoczynając od miejsca, w którym zaczynaliśmy zszywać przednią część. Na dole pozostawiamy otwór, aby wypełnić wnętrze głowy. Po zszyciu odcinamy nadmiar materiału i wywracamy całość na prawą stronę. Teraz wypełniamy środek, a następnie zaginamy brzeg otworu do wewnątrz i fastrygujemy dookoła. Na koniec ściągamy nitkę i zawiązujemy supełek. 

Do uszycia uszów słonia używamy dwóch różnych materiałów. Kroki postępowania są takie same jak przy poprzednich elementach. Po zszyciu brzegów odcinamy nadmiar materiału i odwracamy uszy na drugą stronę.  Na koniec zszywamy pozostałą część. 

Przechodzimy do poskładania słonika.

Do głowy słonika przyszywamy uszy, a następnie głowę zszywamy z tułowiem. Do łapek przyszywamy guziki i łączymy je również z tułowiem. 

Z muliny tworzymy oczy.

Za pomocą nitki dodajemy do stópek paluszki.

Na sam koniec ubieramy słonika w dowolny strój. Ja zdecydowałam się na rozkloszowaną spódniczkę. Jej wykonanie jest bardzo proste. Z materiału wycięłam prostokąt o szerokości odpowiadającej obwodowi misia razy dwa. Jeśli chodzi o długość to już indywidualna sprawa. Pamiętaj jednak, aby do wybranej długości dodać 3 cm zapasu. Górny brzeg tkaniny zaginamy do środka i zszywamy, tworząc otwór do wciągnięcia gumki. To samo wykonujemy z dolnym brzegiem. Następnie wciągamy gumkę o długości obwodu misia i zszywamy obie części ze sobą. 

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do wzięcia udziału w akcji SETKI SŁONI DLA DZIECIAKÓW. Wykonanie słonika zajmie Wam naprawdę niewiele czasu, a na pewno spowoduje pojawienie się uśmiechu na twarzy małych podopiecznych fundacji SŁONIE NA BALKONIE

Ściskam!