Zdaje sobie sprawę, że nic nie zastąpi wędrówek po prawdziwym lesie. Niestety zimą rzadko mam ochotę na leśne spacery, dlatego postanowiłam przemycić trochę lasu do domu i cieszyć się nim przez całą zimę, kiedy nie jest tak zielony. Dodatkowo musicie przyznać, że las w słoiku jest świetną dekoracją wnętrza i robi wrażenie.

Czego potrzebujemy do przygotowania lasu w słoiku ?

  • ROŚLIN Z KORZONKAMI. Wybrałam paproć, bluszcz, mech (pamiętaj, aby mech zakupić, a nie wynosić z lasu). Udało mi się również wcześniej wyhodować małe drzewko dębu.
  • ZIEMIE OGRODOWA
  • PIASEK, ŻWIREK LUB KAMYCZKI
  • WĘGIEL AKTYWNY 
  • OZDOBNE KAMYCZKI, TORF, GAŁĄZKI, KORA

PAMIĘTAJ! Drewno ulega szybkiemu rozkładowi i w słoiku może pojawić się pleśń.

Jak wykonać las w słoiku :

Zanim sama przygotowałam las w słoiku, przeczytałam kilka różnych instrukcji, ale doszłam do wniosku, że najlepiej cały proces jak najbardziej.

Na dno słoika wsypałam cienką warstwę ( ok. 2cm ) piasku, co będzie zapobiegało gniciu roślinek. Następnie węgiel aktywny, który dostaniemy w aptece, wsypałam na warstwę piasku. Cienka warstwa węgla aktywnego umożliwi filtrację wody w naszym małym ekosystemie. Na węgiel wysypałam warstwę ziemi ( 4-5 cm ).

RADA : Dobrze, aby ziemia była delikatnie zwilżona.

Teraz pozostało umieścić roślinki w ziemi. Nie zdecydowałam się na umieszczenie w słoiku drewna, patyczków itp. ponieważ szybko ulegają rozkładowi i mogą spowodować wystąpienie pleśni. Na koniec przy pomocy spryskiwacza zrosiłam rośliny wodą i zamknęłam słoik przykrywką.

Po tygodniu zaobserwowałam dużą ilość skroplonej pary wodnej, co było dowodem, że wszystko działa, jak należy. Raz na jakiś czas jednak otwieram słoik na kilka godzin, aby zmniejszyć ilość wody, która osadza się na przykrywce.

W jakim miejscu umieścić las w słoiku ?

Przez ostatnie trzy miesiące testowałam idealne miejsce do rozwoju lasu w słoiku. Mój las zdecydowanie woli lekko zaciemnione miejsce. Nie wystawiam go na mocne słonce, aby nie spowodować uschnięcia roślinek.

Obawiałam się również, że mój las zacznie pomału po prostu nie mieścić się w słoiku, ale jak na razie rośliny delikatnie zwolniły swoje tempo wzrostu.

Jak Wam się podoba efekt końcowy ? Ja jestem nim zachwycona ! Każdy, kto mnie dobrze zna, zdaje sobie sprawę z tego, że moja miłość do roślin jest zabójcza (dosłownie) :D To świetny pomysł również na prezent. Jeśli chcesz być na bieżąco z kolejnymi wpisami na blogu, koniecznie polub fanpag na FB !

Ściskam!