Technikę o egzotycznej nazwie kimekomi chciałam przetestować już pod czas zeszłorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Niestety przez natłok przygotowań nie starczyło mi czasu. Znacznie mniej czasu poświęcam na przygotowanie ozdób na Wielkanoc. Przy dekoracji domu i stołu świątecznego korzystam przede wszystkim z wiosennych kwiatów, bazi, bukszpanu i kolorowych pisanek. Pomyślałam, że to doskonały moment na szybkie DIY z wykorzystaniem tej japońskiej techniki. Nazwa może wskazywać na skomplikowany proces tworzenia, ale w rzeczywistości technika kimekomi jest bardzo prosta do użycia, a przy tym bardzo efektowna.


DO STWORZENIA PISANKI POTRZEBUJEMY ?

  • Styropianowe jajko 
  • Skrawki materiałów
  • Nożyczki i nożyk
  • Centymetr krawiecki 
  • Chusteczki higieniczne
  • Papier
  • Cienkopis
  • Tasiemki
  • Klej

JAK WYKONAĆ PISANKI TECHNIKĄ KIMEKOMI ?

KROK 1

Na  czubku, jak i na spodzie styropianowego jajka zaznaczamy punkty czarnym cienkopisem.

KROK 2

Za pomocą centymetra mierzymy obwód jajka. W zależności od obwodu jajka – ustalamy długość odcinków. Obwód mojego jajka wynosi 18 cm, dlatego zaznaczyłam 6 odcinków każdy po 3 cm.

KROK 3

Każdy środkowy punkt łączymy z punktami na czubku i spodzie jajka. Aby powstała prosta linia najlepiej wspomóż się centymetrem.

KROK 4

Przy pomocy nożyka nacinamy jajko wzdłuż wszystkich narysowanych lin. Głębokość nacięcia nie powinna być większa niż 1 cm.

KROK 5

Rozwarstwiamy chusteczkę higieniczną, a następnie jedną z warstw przykładamy do jajka. Cienkopisem odrysowujemy na chusteczce powstały kształt. 

KROK 6

Kształt z chusteczki przenosimy na papier, a następnie odrysowujemy na materiale i wycinamy. Przy wycinaniu wzoru z materiału warto dodać około 0,5 cm zapasu.

KROK 7

Po  wycięciu przykładamy materiał do jajka i delikatnie nożykiem umieszczamy brzegi w zagłębieniach. Staraj się kontrolować ułożenie materiału tak, aby był naciągnięty i nie powstawały zagniecenia.

KROK 8

Każdy kolejny fragment jajka zakrywamy materiałem w ten sam sposób.

KROK 9

Na koniec dekorujemy pisankę tasiemką i ażurową wstążką.

Jaki sposób wybierzecie do stworzenia tegorocznych pisanek ? Farbujecie jajka naturalnymi barwnikami, zdobicie metodą decoupage, a może tworzycie pisanki, które zostaną z Wami na kolejne święta ? Przy użyciu techniki kimekomi można stworzyć niepowtarzalne wzory.  Wystarczy trochę cierpliwości i chęci do działania. 

Ściskam!